МІЛІЦІЯ ДЛЯ «ЧАЙНИКІВ»
Feb 052011
 

Київ, 05.02.2011

3 лютого 2011 р. відбулися установчі збори Громадської ради при Міністерстві юстиції України, учасником яких мені пощастило бути. Долучитись до роботи виявили бажання 175 представників інститутів громадянського суспільства. З них, до участі був допущений 121 делегат. 31 представник подав документи не належним чином, а от ще 23-м відмовили через те, що їх організації існують менше двох років. Це мене взагалі шокувало.

Дійсно, Постановою КМУ № 996 від 03.11.2010 передбачено, що до заяви з волевиявленням взяти участь у зборах, додається довідка про діяльність організації за останні два роки, але з цього абсолютно не випливає, що організації, молодші за цей термін, не можуть бути допущені до роботи в громадській раді. Адже, навіть один день існування включає два роки. Іншими словами, якщо за останні два роки організація діяла лише один день — це вже дає їй право брати участь в роботі громадської ради і, відповідно, в установчих зборах. Про це навіть є роз’яснення на офіційному сайті громадських рад «Громадянське суспільство і влада» (на даний момент посилання вже не працює, але на момент публікації тексту працювало), про який йдеться в Постанові  КМУ № 996 від 03.11.2010. І не дивлячись на все це, ініціативна група все ж таки прийняла рішення попередньо відмовити цим організаціям, переклавши відповідальність на установчі збори, на яких планувала винести питання на голосування — допускати їх до участі, чи ні. Звертаю вашу увагу. Це процес утворення Громадської ради при Міністерстві юстиції України. Це міністерство, яке має бути взірцем законності для всіх інших центральних органів виконавчої влади. При чому, в ініціативній групі з підготовки установчих зборів були працівники міністерства. Невже вони не могли настояти на дотриманні букви закону? Невже не можна було зателефонувати в Секретаріат Кабміну і вирішити це питання?

Установчі збори відбувались в досить холодній актовій залі. За спиною президії, в яку увійшли всі члени ініціативної групи, висів обігрівач УФО. Думаю, їм було не так холодно, як іншим. Мабуть тому вони і не захотіли сідати в залу до звичайних учасників зборів. Відкрив засідання Голова ініціативної групи, попередньої Громадської ради та ГО «Центр політико-правових реформ»  Коліушко Ігор Борисович. Після недовгого виступу заступника Міністра юстиції Горбунової Лідії Миколаївни, він же і був обраний Головою зборів. Як на мене, досить достойна кандидатура, дуже добре проводив захід. Хоча періодично засідання перетворювалось на якийсь бардак та переливання з пустого в порожнє. Але не все залежить від Голови.

Після обрання Лічильної комісії, першим на порядок денний було виставлено питання, чи допускати ті 23 організації, що існують менше двох років, до участі в установчих зборах. З перевагою в 17 голосів збори вирішили не допускати, чим порушили права цих організацій і Постанову КМУ № 996 від 03.11.2010.

Далі, в принципі, нічого цікавого не відбувалось. Установчі збори прийняли рішення про входження всіх присутніх 110 делегатів до Громадської ради при Міністерстві юстиції України. На цьому все і закінчилось.