МІЛІЦІЯ ДЛЯ «ЧАЙНИКІВ»
Feb 282011
 

Київ, 28.02.2011. Стаття була приведена у відповідність до законодавства України станом на 05.12.2012.

Автор: Володимир Шляховий
Доопрацював та переклав українською: Андрій Богданович

Конституція України:
Стаття 33. Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Стаття 19. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про міліцію»:
Стаття 5. Діяльність міліції та права громадян
Міліція виконує свої завдання неупереджено, у точній відповідності з законом. Ніякі виняткові обставини або вказівки службових осіб не можуть бути підставою для будь-яких незаконних дій або бездіяльності міліції.
Стаття 11 п. 21-1. Міліції для виконання покладених на неї обов’язків надається право:
…зупиняти транспортні засоби лише в разі: порушення правил дорожнього руху водіями; відсутності номерного знака на транспортному засобі або наявності номерного знака, який не відповідає встановленим вимогам, закріплений у не встановленому для цього місці, закритий іншими предметами чи забруднений, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані двадцяти метрів; наявності ознак, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу; наявності даних, що свідчать про причетність транспортного засобу, його водія, пасажирів або вантажу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення; перебування транспортного засобу в розшуку; наявності даних про використання транспортного засобу з протиправною метою; необхідності опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути; необхідності залучення водія транспортного засобу для надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або працівникам міліції чи як свідка при оформленні протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод; проведення цільових заходів (операції, відпрацювання, оперативні плани) для перевірки документів на право користування і керування транспортним засобом, документів на транспортний засіб; виконання рішень про обмеження чи заборону руху, прийнятих уповноваженими на це державними органами; якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху; порушення визначеного порядку встановлення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв. Працівник підрозділу міліції повинен повідомити водія про причину зупинення транспортного засобу, суть вчиненого правопорушення;…

Наказ МВС № 111 від 27.03.2009:
Пункт 14.7. Під час звернення до водія працівник Державтоінспекції МВС зобов’язаний привітатися, повідомити про причину зупинки транспортного засобу, суть скоєного правопорушення…

Доручення Президента України від 01.09.2011 «Щодо забезпечення прийняття нормативно-правових актів, що випливають з Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення надмірного державного регулювання у сфері автомобільних перевезень»:
…А. Могильову
Забезпечувати проведення роз’яснювальної роботи серед працівників підрозділів міліції щодо застосування Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення надмірного державного регулювання у сфері автомобільних перевезень», зокрема щодо:
  права працівників підрозділів міліції зупиняти транспортні засоби лише у випадках, передбачених цим Законом, з обов’язковим повідомленням водія про причину зупинення транспортного засобу, суть вчиненого правопорушення;
  недопущення безпідставного зупинення працівниками підрозділів міліції транспортних засобів для перевірки їх технічного стану;…

Закон України «Про оперативно-розшукову діяльність»:
Стаття 5. Підрозділи, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність
Оперативно-розшукова діяльність здійснюється оперативними підрозділами:
Міністерства внутрішніх справ України – кримінальною, транспортною та спеціальною міліцією, спеціальними підрозділами по боротьбі з організованою злочинністю, судовою міліцією; (прим.: органи ДПС ДАІ не зазначені)

Проведення оперативно-розшукової діяльності іншими підрозділами зазначених органів, підрозділами інших міністерств, відомств, громадськими, приватними організаціями та особами забороняється. (прим.: перевищення владних повноважень, ст. 365 КК України)

Закон України «Про дорожній рух»:
Стаття 16. Основні права та обов’язки водія транспортного засобу
…Водій зобов’язаний:
мати при собі та на вимогу працівників міліції, а водії військових транспортних засобів на вимогу посадових осіб військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України пред’являти для перевірки посвідчення, реєстраційні та інші документи, що підтверджують право на керування транспортним засобом…

Аналогічна вимога прописана і в ПДР, але вона не може бути виконана, поки автомобіль рухається. Тобто, попередньо, автомобіль повинен бути зупинений. А зупинити його співробітники ДАІ мають право тільки у випадках, суворо передбачених Законом України «Про міліцію» (див. ст. 19 Конституції України).

І хоча з подачі ДАІ в Закон України «Про міліцію» перекочували всі підстави для зупинки (всього більше десяти), попередньо прописані в наказі МВС № 111, перевіряти документи у водіїв працівники ДАІ мають право лише при порушенні ними Правил дорожнього руху. Адже в наведеному вище п. 21-1 ст. 11 Закону України «Про міліцію», а також у п. 14.7 Наказу МВС № 111 прямо сказано, що працівник міліції повинен повідомити водія про причину зупинення транспортного засобу та про суть вчиненого правопорушення. Ця ж сама вимога міститься і у Дорученні Президента України від 01.09.2011.

Таким чином, не повідомивши водія про суть вчиненого правопорушення, працівник міліції не має права перевіряти у нього документи.

Тому, будь-якій вимозі співробітника ДАІ до водія (якщо той нічого не порушував) пред’явити документи, передує порушення закону з боку інспектора.

Відповідно, інспектори ДАІ не мають права зупиняти транспортні засоби «просто так», і при цьому перевіряти у водіїв документи. Адже, чим би не керувався інспектор ДАІ, він зобов’язаний супроводити свою вимогу пред’явлення документів повідомленням про суть скоєного правопорушення.

Саме через це (порушення законів та Конституції працівниками ДАІ) і відбуваються багатогодинні конфлікти між інспекторами та водіями, які їх «ображають» наполегливими вимогами повідомити законну причину зупинки.

Тим же, хто не знає ані законів, ані Конституції, така вимога здається провокацією, оскільки інспектори вважають, що можуть назвати будь-яку причину на власний розсуд і цього буде достатньо.

 • Sdgfdasf

  гаишник может всё ((

 • Аноним

  Заява на ДАІ про безпідставну зупинку в адміністрацію президента формат doc http://yadi.sk/d/h8NbAKe-9HUbn

  • Нормальна заява. Єдине, я б замінив “ВИМАГАЮ” на “ПРОШУ”.

   • password

    А після того [поклонися до колін] реверанс….

    p.s. у кожному жарті… )))

 • Serge

  Чудово, що у нас є закони, проте вони не виконуються. Мене якось без причини зупинили, спитав про підставу – “спецоперація!”. Кажу: “Документ про спецоперацію є?” – “не зобов’язаний надавати”. Написав листа до начальника УДАІ УМВС у Вінницькій області, де були підтверджені слова інспектора, проте, що є наказ № 111 від 27.03.2009 (зміни у 2011 році) відповідно до якого накази становлять службову інформацію. Дали пишу до прокуратури: відповідь”Передано до Інспекції з особового складу УКЗ УМВС”. Викликають на зустріч, де просто пояснюють, що проведення спецоперації є підставою для зупинки траспортного засобу і вчинення дій (яких невідомо), також пояснили, що спецоперації оголошуються постійно. Методів впливу немає.

  • vlad

   Як це не зобовязаний надавати ???????????? А 57-ма стаття Конституції!!!!!!!!!!!

   Подробнее:http://kodeksy.com.ua/kriminal_nij_kodeks_ukraini/statja-364.htm

   • password

    Ну, а що ця стаття дає? В такому випадку ви лише виступаєте як обвинувач, а не як “констататор факту”. В цьому випадку вам потрібно довести, що він зловживає становищем, а для цього потрібно мати “матеріали”, що немає ніякої “спецоперації”, – а ви не можете цього зробити, бо всі дороги закриті по здобуттю цих (анти)матеріалів, як пише Serge. В другому, – інспектор, якщо кмітливий, накатає на вас статтю за наклеп )))) (шютька), А ви лише зможете скористатись статтею, яка говорить, що інспектор повинен ознайомити вас з матеріалами справи – це ст.268 КУоАП, інакше він порушує ваше право, на що не має права (каламбур).
    Успіхів.

 • Анастасія

  і все таки хотілось би коментаря з приводу спец. операцій, якщо можна. Якщо врахувати ось цей пункт списку “проведення цільових заходів (операції, відпрацювання, оперативні
  плани) для перевірки документів на право користування і керування
  транспортним засобом, документів на транспортний засіб” – виходить, що причину вони завжди можуть знайти і ти ніколи не дізнаєшся чи був насправді такий привід чи ні…

 • password

  Нажаль, хоча пишеться,що ” Стаття була приведена у відповідність до законодавства України станом на 05.12.2012.” – читаємо (в гуглі “Документ z0576-09, чинний, поточна редакція — Редакція від 14.12.2012, підстава z1992-12”) Про затвердження Інструкції з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС ПУНТК 14.7:
  “… транспортного засобу, суть скоєного правопорушення у випадку його вчинення та висловити …”. Ось так, п.14.7 зобовязує назвати “суть правопорушення” лише якщо ви скоіли його. Таким чином, якщо ви НЕ скоїли правопорушення, то інспектор назве вам лише причину зупинки. А, як відомо, причину вигадати простіше простого………..
  Автори, приведіть статью у відповідність до [напівтупого] чинного законодавства. (якщо на 14.12.2012 – воно чинне)