МІЛІЦІЯ ДЛЯ «ЧАЙНИКІВ»
Apr 182013
 

Київ, 18.04.2013

Передруковую моє інтерв’ю для сайту Politic.kiev.ua щодо протестів «Демократичного Альянсу» під «Межигір’ям».

Заступник голови партії «Демократичний альянс» — про мету акцій протесту в Межигір’ї, наміри відстоювати свою правоту, та про причини активного перешкоджання проведенню мирних акцій поблизу президентської резиденції.
Довідка: Андрій Богданович — член партії «Демократичний Альянс», один із тих, кого спецзагін «Беркут» затримав після відвідин села Нові Петрівці, де знаходиться президентська резиденція, знана широкому загалу під назвою «Межигір’я». Раніше пан Андрій входив до складу Громадської ради при Міністерстві внутрішніх справ.

Напівжирним питання від Politic.kiev.ua, курсивом — відповіді на них.

Пане Андрію, яка глобальна мета «циклу» акцій протесту в Межигір’ї?

Спочатку це був виключно «дорожній протест». Протест проти поганих доріг, адже голову Укравтодору призначає Янукович, а також проти перекриття руху, заради кортежу Президента. Проте, через затримання й арешти «демальянсівців», протести набрали нової форми. По-перше, ми просто не могли кинути своїх товаришів у біді й не відреагувати на незаконні дії влади. По-друге, ми прийшли перебороти свій страх і показати, що не боїмося. І ми це зробили. Відсутність затримань і арештів на останній акції це яскраво продемонструвала — ми не боїмося, а от Янукович «наклав» у памперси, які ми йому і подарували на останній акції.

Якщо ж говорити про глобальну мету, то протести під «Межигір’ям», під цим символом корупції на найвищому рівні, мають показати і людям, і Януковичу, що ми маємо право мирно збиратись будь-де, будь-коли, та висловлювати свої думки й вимоги. Це наше право гарантоване Конституцією та Європейською конвенцією з прав людини. І не важливо: це вулиця Банкова в Києві чи Івана Франка в селі Нові Петрівці. Це наше невід’ємне право і ніяка влада в нас його не забере. Сьогодні нас було сто, а завтра буде тисяча, післязавтра — десять тисяч.

Що, на вашу думку, зумовлює такі жорсткі та подекуди нелогічні дії силовиків під час проведення акцій протесту в Межигір’ї?

«Демократичний Альянс» підійшов близько, перетнув зону комфорту, наступив на мозоль Президента. Зрозуміло, його буде лякати те, що з’явились люди, які не тільки не бояться арештів, а навпаки, реагують на них новими протестами. Як вже писав один політолог, у Януковича три фобії — Майдан, Тимошенко та «Межигір’я». Що стосується резиденції, то на мою думку це пов’язано з якимись дитячими страхами — бідне дитинство, нарешті накопичене майно і страх все це втратити.

Окрім того, я вбачаю в цьому певний політичний тиск. Адже, першого дня затримали виключно тих присутніх під резиденцією, хто мав відношення до керівництва партії — голову Василя Гацька, заступника голови (тобто мене), голову Київської парторганізації Максима Панова та члена бюро Київської парторганізації Олександра Бойкула. Пізніше Панова і Гацька ув’язнили.

Як ви налаштовані відстоювати власну правоту?

Зараз розпочинається робота в юридичному полі. Що стосується правоохоронних органів, то ми, по-перше, будемо звертатись до прокуратури, писати заяви про злочин щодо неправомірних дій міліції. Зрозуміло, що прокуратура буде їх покривати, закриваючи справи, але ми будемо оскаржувати і їх рішення також. Будемо боротися в такому ключі і доводити це до логічного кінця. Те саме стосується і суддів, які приймали завідомо неправомірні рішення щодо членів «ДемАльянсу». Просто так ми їм цього не залишимо.

Що ж до оскарження судових рішень, то, звичайно, по всіх них буде подано апеляцію – по кожному протоколу, за яким було незаконно притягнуто «демальянсівців» до відповідальності. На моє глибоке переконання, Апеляційний суд Київської області скасує всі рішення суду першої інстанції, бо те, що понаписували судді Вишгородського району в своїх постановах не лізе ні в які ворота і у будь-якої здравомислячої людини викликає легкий шок. Проте, якщо в українських судах правди не доб’ємось – готові йти, і обов’язково дійдемо, до Європейського суду з прав людини, де ці справи стовідсотково виграшні.

Окрім того, найближчим часом плануємо створити на сайті публічний реєстр правоохоронців і суддів, що порушують права людини. З фотографіями, прізвищами, описом того, які саме права порушили, та які дії вчинено «ДемАльянсом» у відповідь. Якщо ж прізвище, ім’я та по батькові знати не будемо — проситимемо відвідувачів розпізнати їх. На щастя, фото та відео матеріалів з акцій у нас повно. Згодом така база даних стане списком для люстрації корупційних чиновників, коли «Демократичний Альянс» прийде до влади.

Після того, як заарештовані члени ДемАльянсу вийдуть на волю і все «владнається», ви плануєте ще раз спробувати провести акцію «дорожнього протесту» під президентською резиденцією?

«Дорожній протест» ми все одно планували провести ще до цих безґлуздих затримань і арештів, одразу після заборони судом нашої першої акції під «Межигір’ям». Дещо в іншому форматі, проте в дуже цікавому і креативному. З тих пір нічого не змінилось, і захід буде проведений. Єдине те, що на заплановану дату вже не встигаємо підготуватись.

Василь Гацько заявив, що «суспільству треба сфокусуватися на боротьбі з Януковичем, а партіям та громадським ініціативам — діяти разом». Ви наразі ведете перемовини з іншими громадськими організаціями для спільної, численнішої акції протесту в тому самому Межигір’ї?

Хоча в нас і немає грошей, хоча ми поки що малочисельні, але організаційно ми набагато сильніші за будь-яку політичну партію в Україні. Це підтвердилось зокрема останніми протестами, коли члени наших парторганізацій з регіонів покидали всі свої справи і почали з’їжджатись під «Межигір’я», що називається «з сьогодні на завтра». Проте, ми абсолютно погоджуємось з тим, що «один в полі не воїн», і треба діяти разом. Наразі ідея спільних дій з іншими організаціями знаходиться на стадії планування та внутрішньопартійних дискусій. Ми відкриті й до нових членів, і до співпраці з опозиційно налаштованими до влади організаціями.