МІЛІЦІЯ ДЛЯ «ЧАЙНИКІВ»
Oct 112016
 

Київ, 11.10.2016

Громадська організація «Фундація.101», яку я очолюю, створила систему «Скарга.101», яка містить мобільні додатки під платформи Android та iOS і дозволяє оперативно направити скаргу на дії працівників перевіряючих органів або на незадовільний санітарний стан на контрольних пунктах в’їзду-виїзду у Донецькій та Луганській областях.

Система дуже зручна як для користувача, так і оператора, який обробляє звернення — сповіщення про нову скаргу приходять електронною поштою і відповідальний за розгляд працівник може оперативно відреагувати. Відзначу, доступ до бази даних скарг можна легко надати декільком операторам, що будуть мати доступ лише до звернень, які стосуються виключно їх компетенції.

Оскільки такий інструмент є дуже корисним, ми вирішили запропонувати доступ до нього органам влади (підписавши відповідний меморандум про співпрацю), що безпосередньо несуть відповідальність за належну роботу контрольних пунктів на лінії розмежування та направили відповідні пропозиції в Штаб Антитерористичного центру при Службі безпеки України та до Державної прикордонної служби.

У відповідь зі Штабу АТЦ ми отримали лист, в якому зацікавились системою, але чомусь їм не сподобалось слово «меморандум».

Лист зі Штабу АТЦ при СБУ

В принципі, як це не назвати — «угодою» чи «меморандумом» — суть не змінюється, і ми надіслали приклад типової угоди, яку спеціально розробили для таких цілей.

Але не тут то було, і Штаб АТЦ при СБУ придумав вже нову відмазку, щоб не працювати — начебто є порушення законодавства про персональні дані.

Лист зі Штабу АТЦ при СБУ

І хоча насправді нічого в цьому випадку не порушується, якби керівник Штабу АТЦ прочитав закон «Про захист персональних даних» він би це знав, ми все ж таки надали свої додаткові роз’яснення та додали до них лист від Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, оскільки саме цей орган відповідальний за реєстрацію баз персональних даених, що містять особливий ризик для прав і свобод громадян.

Лист від Уповноваженого ВРУ з прав людини
Лист від Уповноваженого ВРУ з прав людини

З листа Уповноваженого стає очевидно, що наша база даних хоч і містить персональні дані, проте жодні з них не є такими, що містять особливий ризик для прав людини, про що ми і написали в Штаб антитерористичного центру.

Оскільки причин, які б перешкоджали користуватись нашою системою у Служби безпеки України вже не було, то у відповідь ми просто отримали відмову від співпраці.

Лист зі Штабу АТЦ при СБУ

Погодьтесь, що скриньки з паперовими листами, які зараз використовує СБУ, це набагато зручніше, ніж електронна система, за допомогою якої можна миттєво відреагувати на будь-яку проблему, про яку можуть повідомити люди… 🙂